Jaguar to jedno z największych zwierzęcieć Ameryki z rodziny kotów,krąży wiele mitów o tym drapieżniku i myśliwi chętnie opowiadają myśliwi.Jest on bardzo rzadkim zwierzęciem gdyż jest stałym obiektem polowań ze względu na swoje piękne futro.
ZWYCZAJE
Dorosłe Jaguary żyją samotnie z wyjątkiem okresów godowych.Młode nie odstępują swojej matki przez pierwsze lata życia.Wielkość terytorium łowieckiego jaguara zależy od zasobności obszaru w pożywienie.
W rejonach ubogich w pożywienie jaguar aby zapewniać sobie warunki do przeżycia może potrzebować obszaru o powierzchni około 150 tysięcy km kwadratowych.
POŻYWIENIE I POLOWANIE
Chociaż jaguary dobrze wspinają się po drzewach,polują przede wszytskim na ziemi i to najczęściej w nocy.Jego zdobyczą padają najczęściej zwierzęta żyjące w lesie;atakuje wszystko od myszy do jelenie.Gdy zabija duże zwierze przed zjedzeniem wciąga zdobycz do kryjówki a następnie przeważnie zakopuje jej resztki.
ROZMNAŻANIE
Bardzo niewiele wiadomo o życiu rodzinnym dziko żyjących jaguarów.W naturalnych warunkach samca i samice można spotkać jedynie w okresie godowym.Samiec oddala się natychmiast po pokryciu samicy i to ona sama wychowuje małe.Wydaję na świat od 1 do 4 młodych które ważą zaledwie 600-900g w dwa tygodnie później młode otwierają oczy.Przez 2 lata młode pozostają i polują z matką.Jaguar osiąga dojrzałość płciową w wieku 3 lat.
CZY WIESZ ŻE...
- Jaguar zostało odnaleziony na terenie odległym 800 km od miejsca gdzie został oznaczony przez biologa.
- Jaguar jest jednym dużym kotem który nie ryczy.
- Indianie z Amazonii opowiadają historię o jaguarach które wychodzą z lasu aby bawić się z dziećmi.
RYŚ RUDY
SAMOTNIK AKTYWNY W NOCY ,PŁOCHLIWY I BARDZO DOBRZE ZAMASKOWANY RYŚ RUDY,MOŻNA GO UJRZEĆ NAPRAWDĘ BARDZO RZADKO,CHOĆ JEST JEDNYM Z NAJLICZNIEJSZYCH,MAŁYCH ,DZIKICH KOTÓW AMERYKI PÓŁNOCNEJ.
WIELKOŚĆ
DŁUGOŚĆ 50-80 CENTYMETRÓW OGON 15CMWYSOKOŚĆ
50-60CM
WAGA
PRZECIĘTNIE 6-11KG ALE MOŻE OSIĄGNĄĆ MAKSYMALNIE NAWET 16KG
ROZMNAŻANIE
DOJRZAŁOŚĆ PŁCIOWA:W 1 ROKU.
SAMCE PARZĄ SIĘ NAJCZĘŚCIEJ W 2 ROKU
PORA GODOWA:LUTY I MARZEC .SAMICE RODZĄ MŁODE NAJCZĘŚCIEJ RAZ NA DWA LATA.DŁUGOŚĆ CIĄŻY 60-65 DNI, LICZBA MŁODYCH W MIOCIE OD 2 DO 4
TRYB ŻYCIA
SAMOTNIK AKTYWNY W NOCY
POŻYWIENIE
MIĘSOŻERCA , PREFERUJE KRÓLIKI I ZAJĄCE,GRYZONIE ,OWCE,MŁODE JELENIE I PTAKI.
DŁUGOŚĆ ŻYCIA W NIEWOLI WACHA SIĘ DO 30 LAT
BLISKO SPOKREWNIONE GATUNKI TO 28 INNYCH GATUNKÓW MAŁYCH ,DZIKICH KOTÓW .
(FELINI), TAKŻE DOMOWY (FELIS SILVESTRIS CATUS)
WYSTĘPOWANIE
WYSTĘPUJE W AMERYCE PÓŁNOCNEJ,OD POŁUDNIOWEJ KANADY AŻ PO POŁUDNIOWY MEKSYK.
OCHRONA
NAJPOPULARNIEJSZY DZIKI KOT AMERYKI PÓŁNOCNEJ ,CHOĆ POLUJE SIĘ NA NIEGO DLA SPORTU I FUTRA ,GŁÓWNIE NA PÓŁNOCY. MEKSYKAŃSKIEMU PODGATUNKOWIL.RUFUS ESCUINAPAE ZAGRAŻA WYGINIĘCIE.
ŁATWO PRZYSTOSOWUJĄCEGO SIĘ RYSIA RUDEGO MOŻNA SPOTKAĆ PRAWIE WSZĘDZIE -NA TERENACH GÓRSKICH I W STEPIE,NA SUBTROPIKALNYCH BAGNACH I WŚRÓD KAKTUSÓW . TYLKO NA OTWARTYCH , POZBAWIONYCH LASÓW STEPACH NIE CZUJE SIĘ DOBRZE,NIE ZNAJDUJE TU BOWIEM ŻADNEGO SCHRONIENIA PODCZAS POLOWANIA .
POŻYWIENIE
POŻYWIENIE RYSIA RUDEGO W 2/3 SKŁADA SIĘ Z KRÓLIKÓW I ZAJĘCY .RESZTA TO BOWIEM MAŁE GRYZONIE NP.WIEWIÓRKI CZY MYSZY. NIEKIEDY RYSIE RUDE POLUJĄ NA JELENIE,OWCE LUB KOZY A NAWET KOTA CZY PSA DOMOWEGO. RYSIE TE RZUCAJĄ SIĘ NA SWĄ OFIARĘ OD TYŁU .KIEDY JEST DOŚĆ BLISKO BEZGŁOŚNE SKACZE NA SWOJĄ OFIARĘ ZWALA JĄ NA ZIEMIE I UŚMIERACA.Z MNIEJSZYMI ŁUPAMI BAWI SIĘ JAK KOT Z MYSZĄ.PODRZUCA JĄ SKACZE I WARCZY.ROZMNAŻANIE
PORĄ KIEDY RYSIE ZBLIŻAJĄ SIĘ JEST PORA ZIMOWA.SAMIEC PARZY SIE ZE WSZYSTKIMI SAMICAMI KTÓRE DZIELĄ Z NIM REWIR.MŁODE RODZĄ SIE WIOSNĄ SA ŚLEPE I BEZRADNE.
RYSICA JEST DOBRĄ I TROSKLIWĄ MATKĄ.KIEDY MOGĄ JUŻ SAME JEŚĆ SAMICA POZWALA SAMCOWI ZBLIŻYĆ SIĘ DO MŁODYCH I POMAGAŁ WYCHOWAĆ MŁODE. W WIEKU 4-5 MIESIĘCY MŁODE DORASTAJĄ MATKA UCZY MŁODE POLOWANIA.MŁODE JESZCZE KOLEJNYCH 6-8 MIESIĘCY POZOSTAJĄ Z MATKĄ AŻ DO POCZĄTKU NOWEGO OKRESU GODOWEGO ZAŚ SAMIEC TRACI ZAINTERESOWANIE MŁODYMI KIEDY SAME ZACZYNAJĄ POPOLOWAĆ I ZNÓW POWRACA DO SAMOTNEGO TRYBU ŻYCIA.
ZWYCZAJE
RYŚ RUDY JEST ZWIERZĘCIEM NOCNYM ALE NA POLOWANIE WYCHODZI O ZMROKU.RYŚ RUDY JEST ZWIERZĘCIEM TERYTORIALNYM.SAMIEC POZNAJE SAMICE W RUI PO WONI MOCZU JEJ KANAŁ INFORMUJE INNE SAMICE CZY MA MŁODE.
CZY WIESZ ŻE...
- TYLKO W ZIMĘ MOŻNA SPOTKAĆ RYSIA RUDEGO POLUJĄC W DZIEŃ.
- IM DALEJ NA PÓŁNOC ŻYJE RYŚ RUDY ,TYM JEST WIĘKSZY
TYGRYS BENGALSKI
Elegancja i siła tygrysa bengalskiego wzbudzają zarówno podziw jak i respekt.Dzieki zdolności łowienia zwierząt nawet dwukrotnie większych od siebie,jest on jednym z najgroźniejszych drapieżników świata.
Obserwując tygrysa w ZOO wydaje nam się ze dzięki czerwonozłotemu ubarwieniu nie sposób go przeoczyć,kolory te jednak doskonale maskują go w środowisku cienistych lasów sawann.
ZWYCZAJE
Tygrys jest zwierzęciem samotnym który poluje nocą.Granice terytorium znaczy za pomocą moczu i gruczołów zapachowych.Tygrys ostrzy pazury o korę drzewa.
ROZMNANIE
Samiec szuka partnerki na jej terytorium i pozostaje z nia około 20-80 dni.W okresie tym samica zdolna jest do zapłodnienia tylko przez 3 lub 4 dni.Po zapłodnieniu samicy samiec wraca na swoje terytorium Młode przez pierwsze piesiec dni są ślepe.Mleko matki ssą jeszcze przez około osiem tygodni.Jedenastomiesięczne tygrysy mogą już polować same.
Tygrysy zazwyczaj polują nocą.Mimo swojej wielkości bardzo dobrze kamuflują się w trawach.W odległościach kilku metrów od ofiary wyskakują i powalają zwierzyne aby ostatecznie zadać i śmiertelny cios.Tygrys woli duże zwierzęta chociaż nie pogardzi tez małymi takimi jak np.mysz.żaba.Głownie poluje na dzikie stada bawołów.
CZY WIESZ ŻE…..
- Największym z drapieżników z rodziny kotów jest tygrys syberyjski który jest o ponad 100 kg cięższy
- Głośny ryk tygrysa słyszalny jest w odległości 2 kilometrów. .
Serwal
Serwal to smukły i piękny drapieżnik z afrykańskiego buszu.Jest niezwykle sprawnym drapieżnikiem i myśliwym : potrafi chwytać ptaki lecące nisko nad ziemią ,wyciągać ryby z wody i drobne ssaki z ich nor.Serwal ma szczupłe ciało na długich nogach i niewielką głowę z dużymi uszami. Czyni to z niego jednego z najpiękniejszych i najciekawszych małych kotów.Wielu krewnych przewyższa go siłą i wytrwałością , ale nie szybkością i gracją ruchów.
Tryb życia
Serwal żyje w Afryce na południe od Sahary.Miejsca jego występowania są jednak ograniczone i rozproszone .Jest to przede wszystkim typowy mieszkaniec sawann,może też występować na bagnach ,w dżunglach bambusowych i na skrajach dżungli deszczowych.Unika bardzo suchych obszarów i najczęściej spotyka się go w miejscach z gęstą wegetacją ,lub w pobliżu wody. Nie jest wyjątkiem że ściąga na mokradła , gdzie dzięki swym długim nogom nie zapada się w błoto.Serwal świetnie pływa ,potrafi się też wspinać po pniach drzew.Większość czasu spędza na ziemi ,gdzie odpoczywa lub poluje .Podczas polowania porusza się szybko a spłoszony ,biegnie wielkimi skokami przez trawę .Tak jak inne gatunki małych kotów serwal prowadzi samotny tryb życia i broni swego terytorium .Łowiska zaznacza znakami zapachowymi ,mówiąc krótko moczem .Młode przez pewien czas pozostają w rewirze matki ,która je jednak później wygania .Młode wędrują często w odległe regiony ,gdzie szukają własnego terytorium .Kiedy serwal znajdzie rewir ,który obroni przed konkurencją ,pozostaje w nim przez wiele lat .Przy rozwiązaniu sporów między sobą i obronie terytorium zwierzęta te stosują całą skalę sygnałów ostrzegawczych i przeróżnych pozycji np.postawienie uszu,które na stronie zewnętrznej mają białe plamy ,sygnalizuje nastrój zwierzęcia .Pożywienie
Serwal poluje z reguły o zmroku i w nocy .Na terenie gdzie większość jest aktywnych w dzień ,poluje również za dnia .W rejonach gdzie żyją ludzie ,uprawiający swe pola ,serwal wychodzi na łów wyłącznie nocą .Na każde polowanie idzie co najmniej 3 do 4 kilometrów .Jego pożywieniem są głównie gryzonie ,pożera jednak inne ssaki takie jak zające ,damany i małe gatunki antylop.Serwal może upolować też ptaki , najczęściej nie większe niż indyk .Także żaby jaszczurki padają jego łupem .Kiedy nadarzy się okazja ,zjada owady ,termity i szarańcze ,czasem nie gardzi nawet spożywaniem roślin ,świeżą trawą oraz owocami.Serwal opanował wiele technik łowieckich .Na nadchodzącą zdobycz czyha ,leżąc i atakuje ją od tyłu .Ma bardzo dobre ubarwienie obronne ,upodabnia się do otoczenia ,może zatem dotrwać do ostatniej chwili lub odległości metra i zaskoczyć łup skokiem .Często pełznie przez wysoką trawę ,rejestruje najmniejszy szelest , a potem wysokim skokiem spada na swą ofiarę .Ptaki chwyta ,podchodząc do nich jak najbliżej .Kiedy unoszą się w powietrze ,skacze za nimi i chwyta .W pobliżu siedzib ludzkich wkrada się podobno w nocy do kurnika i kradnie drób.Rozmnażanie
Pora godowa różni się w zależności od regionu.Niektóre samice miewają dwa mioty w roku . Samica wabi samca w specjalny sposób ,a następnie wydaje charakterystyczny dźwięk (meoa) a następnie przytula się do partnera .Młode przychodzą na świat w legowisku ,ukrytym i wysłanym liśćmi . Po porodzie są małe,ślepe i zupełnie bezbronne.Matka karmi je mlekiem przez około 7 miesięcy i pozostaje z nimi przez cały czas ,dopóki nie umieją się same o siebie zatroszczyć .Stale je wylizuje i ogrzewa .Jeśli zbliża się niebezpieczeństwo ,przenosi je do innej kryjówki . Młode osiągają wielkość matki w wieku ok. 10 tygodni.U niektórych osobników sierść usiana jest małymi cętkami .Niegdyś zwierzęta te uważano za odrębny gatunek (leptairulus servalinus). Występują one jednak w jednym miocie z innymi ,normalnie ubarwionymi młodymi . W wysokich górach Afryki Wschodniej np. górach Aberdare w Kenii,żyją całkiem czarne serwale .Serwal potrafi podskoczyć na wysokość trzech metrów ,aby chwycić lecącego ptaka.