Drapieżniki


Jaguar to jedno z największych zwierzęcieć Ameryki z rodziny kotów,krąży wiele mitów o tym drapieżniku i myśliwi chętnie opowiadają myśliwi.Jest on bardzo rzadkim zwierzęciem gdyż jest stałym obiektem polowań ze względu na swoje piękne futro. 





 
  ZWYCZAJE
Dorosłe Jaguary żyją samotnie z wyjątkiem okresów godowych.Młode nie odstępują swojej matki przez pierwsze lata życia.Wielkość terytorium łowieckiego jaguara zależy od zasobności obszaru w pożywienie.
W rejonach ubogich w pożywienie jaguar aby zapewniać sobie warunki do przeżycia może potrzebować obszaru o powierzchni około 150 tysięcy km kwadratowych.




POŻYWIENIE I POLOWANIE
Chociaż jaguary dobrze wspinają się po drzewach,polują przede wszytskim na ziemi i to najczęściej w nocy.Jego zdobyczą padają najczęściej zwierzęta żyjące w lesie;atakuje wszystko od myszy do jelenie.Gdy zabija duże zwierze przed zjedzeniem wciąga zdobycz do kryjówki a następnie przeważnie zakopuje jej resztki.

ROZMNAŻANIE
Bardzo niewiele wiadomo o życiu rodzinnym dziko żyjących jaguarów.W naturalnych warunkach samca i samice można spotkać jedynie w okresie godowym.Samiec oddala się natychmiast po pokryciu samicy i to ona sama wychowuje małe.Wydaję na świat od 1 do 4 młodych które ważą zaledwie 600-900g w dwa tygodnie później młode otwierają oczy.Przez 2 lata młode pozostają i polują z matką.Jaguar osiąga dojrzałość płciową  w wieku 3 lat.


CZY WIESZ ŻE...
  • Jaguar zostało odnaleziony na terenie odległym 800 km od miejsca gdzie został oznaczony przez biologa.
  • Jaguar jest jednym dużym kotem który nie ryczy.
  • Indianie z Amazonii opowiadają historię o jaguarach które wychodzą z lasu aby bawić się z dziećmi.

  





RYŚ RUDY
SAMOTNIK AKTYWNY W NOCY ,PŁOCHLIWY I BARDZO DOBRZE ZAMASKOWANY RYŚ RUDY,MOŻNA GO UJRZEĆ NAPRAWDĘ BARDZO RZADKO,CHOĆ JEST JEDNYM Z  NAJLICZNIEJSZYCH,MAŁYCH ,DZIKICH KOTÓW AMERYKI PÓŁNOCNEJ.
WIELKOŚĆ 
DŁUGOŚĆ 50-80 CENTYMETRÓW OGON 15CM
WYSOKOŚĆ
50-60CM
WAGA 
PRZECIĘTNIE 6-11KG ALE MOŻE OSIĄGNĄĆ MAKSYMALNIE NAWET 16KG
ROZMNAŻANIE
DOJRZAŁOŚĆ PŁCIOWA:W 1 ROKU.
SAMCE PARZĄ SIĘ NAJCZĘŚCIEJ W 2 ROKU
PORA GODOWA:LUTY I MARZEC .SAMICE RODZĄ MŁODE NAJCZĘŚCIEJ RAZ NA  DWA LATA.DŁUGOŚĆ CIĄŻY 60-65 DNI, LICZBA MŁODYCH W MIOCIE OD 2 DO 4
TRYB ŻYCIA
SAMOTNIK AKTYWNY W NOCY
POŻYWIENIE  
MIĘSOŻERCA , PREFERUJE KRÓLIKI I ZAJĄCE,GRYZONIE ,OWCE,MŁODE JELENIE I PTAKI.
DŁUGOŚĆ ŻYCIA W NIEWOLI WACHA SIĘ DO 30 LAT
BLISKO SPOKREWNIONE GATUNKI TO 28 INNYCH GATUNKÓW MAŁYCH ,DZIKICH  KOTÓW .
(FELINI), TAKŻE DOMOWY (FELIS SILVESTRIS CATUS)
WYSTĘPOWANIE
WYSTĘPUJE W AMERYCE PÓŁNOCNEJ,OD POŁUDNIOWEJ KANADY AŻ PO POŁUDNIOWY MEKSYK.
OCHRONA 
NAJPOPULARNIEJSZY DZIKI KOT AMERYKI PÓŁNOCNEJ ,CHOĆ POLUJE SIĘ NA NIEGO DLA SPORTU I FUTRA ,GŁÓWNIE NA PÓŁNOCY. MEKSYKAŃSKIEMU PODGATUNKOWI
L.RUFUS ESCUINAPAE ZAGRAŻA WYGINIĘCIE.
ŁATWO PRZYSTOSOWUJĄCEGO SIĘ RYSIA RUDEGO MOŻNA SPOTKAĆ PRAWIE WSZĘDZIE -NA  TERENACH GÓRSKICH I W STEPIE,NA SUBTROPIKALNYCH BAGNACH I WŚRÓD KAKTUSÓW . TYLKO NA OTWARTYCH , POZBAWIONYCH LASÓW STEPACH  NIE CZUJE SIĘ DOBRZE,NIE ZNAJDUJE TU BOWIEM ŻADNEGO SCHRONIENIA  PODCZAS POLOWANIA .
POŻYWIENIE 
POŻYWIENIE RYSIA RUDEGO W 2/3 SKŁADA SIĘ Z KRÓLIKÓW I ZAJĘCY .RESZTA TO BOWIEM MAŁE GRYZONIE NP.WIEWIÓRKI CZY MYSZY. NIEKIEDY  RYSIE RUDE POLUJĄ NA JELENIE,OWCE LUB KOZY A NAWET KOTA CZY PSA DOMOWEGO. RYSIE TE RZUCAJĄ SIĘ NA SWĄ OFIARĘ OD TYŁU .KIEDY JEST DOŚĆ BLISKO BEZGŁOŚNE SKACZE NA SWOJĄ OFIARĘ ZWALA JĄ NA ZIEMIE I UŚMIERACA.Z MNIEJSZYMI ŁUPAMI BAWI SIĘ JAK KOT Z MYSZĄ.PODRZUCA JĄ SKACZE I WARCZY.

ROZMNAŻANIE
PORĄ KIEDY RYSIE ZBLIŻAJĄ SIĘ JEST PORA ZIMOWA.SAMIEC PARZY SIE ZE WSZYSTKIMI  SAMICAMI KTÓRE DZIELĄ Z NIM REWIR.MŁODE RODZĄ SIE WIOSNĄ SA ŚLEPE I BEZRADNE.
RYSICA JEST DOBRĄ I TROSKLIWĄ MATKĄ.KIEDY MOGĄ JUŻ SAME JEŚĆ SAMICA POZWALA SAMCOWI ZBLIŻYĆ SIĘ DO MŁODYCH I POMAGAŁ WYCHOWAĆ MŁODE. W WIEKU 4-5 MIESIĘCY MŁODE DORASTAJĄ MATKA UCZY MŁODE POLOWANIA.MŁODE JESZCZE KOLEJNYCH 6-8 MIESIĘCY POZOSTAJĄ Z MATKĄ AŻ DO POCZĄTKU NOWEGO OKRESU GODOWEGO ZAŚ SAMIEC TRACI ZAINTERESOWANIE MŁODYMI KIEDY SAME ZACZYNAJĄ POPOLOWAĆ I ZNÓW POWRACA DO SAMOTNEGO TRYBU ŻYCIA.
ZWYCZAJE
RYŚ RUDY JEST ZWIERZĘCIEM NOCNYM ALE NA POLOWANIE WYCHODZI O ZMROKU.
RYŚ RUDY JEST ZWIERZĘCIEM TERYTORIALNYM.SAMIEC POZNAJE SAMICE W RUI PO WONI MOCZU JEJ KANAŁ INFORMUJE INNE SAMICE CZY MA MŁODE.

CZY WIESZ ŻE...
  • TYLKO W ZIMĘ MOŻNA SPOTKAĆ RYSIA RUDEGO POLUJĄC W DZIEŃ.
  • IM DALEJ NA PÓŁNOC ŻYJE RYŚ RUDY ,TYM JEST WIĘKSZY












TYGRYS BENGALSKI
Elegancja i siła tygrysa bengalskiego wzbudzają zarówno podziw jak i respekt.Dzieki zdolności łowienia zwierząt nawet dwukrotnie większych od siebie,jest on jednym z najgroźniejszych drapieżników świata.

Obserwując tygrysa w ZOO wydaje nam się ze dzięki czerwonozłotemu ubarwieniu nie sposób go przeoczyć,kolory te jednak doskonale maskują go w środowisku cienistych lasów sawann.

ZWYCZAJE
Tygrys jest zwierzęciem samotnym który poluje nocą.Granice terytorium znaczy za pomocą moczu i gruczołów zapachowych.Tygrys ostrzy pazury o korę drzewa.

ROZMNANIE
Samiec szuka partnerki na jej terytorium i pozostaje z nia około 20-80 dni.W okresie tym samica zdolna jest do zapłodnienia tylko przez 3 lub 4 dni.Po zapłodnieniu samicy samiec wraca na swoje terytorium Młode przez pierwsze piesiec dni są ślepe.Mleko matki ssą jeszcze przez  około osiem tygodni.Jedenastomiesięczne tygrysy mogą już polować same.


POZYWIENIE I POLOWANIE
Tygrysy zazwyczaj polują nocą.Mimo swojej wielkości bardzo dobrze kamuflują się w trawach.W odległościach kilku metrów od ofiary wyskakują i powalają zwierzyne aby ostatecznie zadać i śmiertelny cios.Tygrys woli duże zwierzęta chociaż nie pogardzi tez małymi takimi jak np.mysz.żaba.Głownie poluje na dzikie stada bawołów.

CZY WIESZ ŻE…..
  • Największym z drapieżników z rodziny kotów jest tygrys syberyjski który jest o ponad 100 kg cięższy
  • Głośny ryk tygrysa słyszalny jest w odległości 2 kilometrów.  .


Serwal
Serwal to smukły i piękny drapieżnik z afrykańskiego buszu.Jest niezwykle sprawnym drapieżnikiem i myśliwym : potrafi chwytać ptaki lecące nisko nad ziemią ,wyciągać ryby z wody i drobne ssaki z ich nor.
Serwal ma szczupłe ciało na długich nogach i niewielką głowę z dużymi uszami. Czyni to z niego jednego z najpiękniejszych i najciekawszych małych kotów.Wielu krewnych przewyższa go siłą  i wytrwałością , ale nie szybkością i gracją ruchów.

Tryb życia
Serwal żyje w Afryce na południe od Sahary.Miejsca jego występowania są jednak ograniczone i rozproszone .Jest to przede wszystkim typowy mieszkaniec sawann,może też występować na bagnach ,w dżunglach bambusowych  i na skrajach dżungli deszczowych.Unika bardzo suchych obszarów i najczęściej spotyka się go w miejscach z gęstą wegetacją  ,lub w pobliżu wody. Nie jest wyjątkiem że ściąga na mokradła , gdzie dzięki swym długim nogom nie zapada się w błoto.Serwal świetnie pływa ,potrafi się też wspinać po pniach drzew.Większość czasu spędza na ziemi ,gdzie odpoczywa lub poluje .Podczas polowania porusza się szybko a spłoszony ,biegnie wielkimi skokami przez trawę .Tak jak inne gatunki małych kotów serwal prowadzi samotny tryb życia  i broni swego terytorium .Łowiska zaznacza znakami zapachowymi ,mówiąc krótko moczem .Młode przez pewien czas pozostają w rewirze matki ,która je jednak później   wygania .Młode wędrują często w odległe regiony ,gdzie szukają własnego terytorium .Kiedy serwal znajdzie rewir ,który obroni przed konkurencją ,pozostaje w nim przez wiele lat .Przy rozwiązaniu sporów między sobą i obronie terytorium zwierzęta te stosują całą skalę sygnałów ostrzegawczych i przeróżnych pozycji np.postawienie uszu,które na stronie zewnętrznej mają białe plamy ,sygnalizuje nastrój zwierzęcia .

Pożywienie
Serwal poluje z reguły o zmroku i w nocy .Na terenie gdzie większość jest aktywnych w dzień ,poluje również za dnia .W rejonach gdzie żyją ludzie ,uprawiający swe pola ,serwal wychodzi na łów wyłącznie nocą .Na każde polowanie idzie co najmniej 3 do 4 kilometrów .Jego pożywieniem  są głównie gryzonie ,pożera jednak  inne ssaki takie jak zające ,damany i małe gatunki antylop.Serwal może upolować też ptaki , najczęściej  nie większe niż indyk .Także żaby jaszczurki padają jego łupem .Kiedy nadarzy się okazja ,zjada owady ,termity i szarańcze ,czasem nie gardzi nawet spożywaniem roślin ,świeżą trawą oraz owocami.Serwal opanował wiele technik łowieckich .Na nadchodzącą zdobycz czyha ,leżąc i atakuje  ją od tyłu .Ma bardzo dobre ubarwienie obronne ,upodabnia się do otoczenia ,może zatem dotrwać do ostatniej chwili  lub odległości metra i zaskoczyć łup skokiem .Często pełznie przez wysoką trawę ,rejestruje najmniejszy szelest , a potem wysokim skokiem spada na swą ofiarę .Ptaki chwyta ,podchodząc do nich jak najbliżej .Kiedy unoszą się w powietrze ,skacze za nimi i chwyta .W pobliżu siedzib ludzkich wkrada się podobno w nocy do kurnika i kradnie drób.

Rozmnażanie 
Pora godowa różni się w zależności od regionu.Niektóre samice miewają dwa mioty w roku . Samica wabi samca w specjalny sposób ,a następnie wydaje charakterystyczny dźwięk (meoa) a następnie przytula się do partnera .Młode przychodzą na świat w legowisku ,ukrytym i wysłanym liśćmi . Po porodzie są  małe,ślepe i zupełnie bezbronne.Matka karmi je mlekiem przez około 7 miesięcy i pozostaje z nimi przez cały czas ,dopóki nie umieją się same o siebie zatroszczyć .Stale je wylizuje i ogrzewa .Jeśli zbliża się niebezpieczeństwo ,przenosi je do innej kryjówki . Młode osiągają wielkość matki w wieku ok. 10 tygodni.
U niektórych osobników sierść usiana jest małymi cętkami .Niegdyś zwierzęta te uważano za odrębny gatunek (leptairulus servalinus). Występują one jednak w jednym miocie z innymi ,normalnie ubarwionymi młodymi . W wysokich górach Afryki Wschodniej np. górach  Aberdare w Kenii,żyją całkiem czarne serwale .Serwal potrafi podskoczyć na wysokość  trzech metrów ,aby chwycić lecącego ptaka.