Niedźwiedzie

GRIZZLI
Swoja nazwę niedźwiedź grizzly zawdzięcz długiej sierści pokrywającej jego plecy i grzbiet,której srebrne końcówki sprawiają ze futro ma szary odcien.Po angielsku bowiem „grizzly” oznacza „szary”.

ROZMAZANIE
Niedźwiedzie Grizzly mają jeden z najniższych wskaźników reprodukcyjnych wszystkich ssaków lądowych Ameryki Północnej. Wynika to z wielu czynników ekologicznych. Samice przeciętnie wytwarzają dwa młode w miocie a matka dba o młode do dwóch lat. Ciąża trwa od 180dni do 250 dni.

Tryb życia
W środowisku naturalnym grizzly jest „królem” który nie ma naturalnych wrogów.
Samce grizzly mają duże terytoria, do 4000 kilometrów kwadratowych.Wiosna i lato upływa niedźwiedziom na poszukiwaniu pożywienia.Na jesieni pochłaniają bardzo duże ilości pożywienia by wytworzyć  dostateczne zapasy tłuszczu przed snem zimowym.Pierwsza myślą po przebudzeniu aby jak najszybciej zdobyć co do jedzena.

Niedźwiedź polarny
DOSTOJNY I BUDZĄCY RESPEKT NIEDŹWIEDŹ POLARNY JEST NAJWIĘKSZYM Z LĄDOWYCH DRAPIEŻNIKÓW NA ŚWIECIE . NICZYM KAMELEON WTAPIA SIĘ W ŚRODOWISKO POKRYTE ŚNIEGIEM . KOLOR JEGO FUTRA WACHA SIĘ OD PERLISTO BIAŁEGO DO NIEMALŻE ŻÓŁTAWEGO.
PODSTAWOWE DANE O WYŻEJ WYMIENIONYM SSAKU.
WYSOKOŚĆ W POZYCJI STOJĄCEJ WACHA SIĘ OD 2,4METRA DO 3,3METRA
WYSOKOŚĆ W KŁĘBIE ,CZYLI STOJĄC NA CZTERECH ŁAPACH WYNOSI 1,5METRA.
WAGA
SAMCE OD 350KG DO 650KG
SAMICE OD175KG DO 300KG
SZEROKOŚĆ ŁAPY TO MNIEJ WIĘCEJ 25CM
WYSOKOŚĆ 30CM

TRYB ŻYCIA
ŻYJĄ SAMOTNIE ,SPOTYKAJĄ SIĘ CZASEM PODCZAS SPOŻYWANIA PADLINY.
GŁÓWNYM POŻYWIENIEM JEST PADLINA,FOKI,ORAZ ROŚLINNOŚĆ
ROZMNAŻANIE
DOJRZAŁOŚĆ PŁCIOWĄ OSIĄGAJĄ W WIEKU 3 DO 5 LAT
SAM AKT PARZENIA SIĘ ODBYWA SIĘ POD KONIEC MARCA DO POCZĄTKU MAJA
LICZBA MŁODYCH TO ZAZWYCZAJ 2
OKRES CIĄŻY TRWA OD 195 DNI DO 265.
WYSTĘPOWANIE NIEDŹWIEDZI POLARNYCH TO ARKTYKA,GRENLANDIA,PÓŁNOCNE TERENY AMERYKI I AZJI
BLISKO SPOKREWNIONE GATUNKI  TO PÓŁNOCNO AMERYKAŃSKI GRIZZLI,NIEDŹWIEDŹ BRUNATNY ORAZ KADIAK
JEST TO GATUNEK CHRONIONY WE WSZYSTKICH KRAJACH GDZIE WYSTĘPUJE
POLOWANIA SĄ ŚCIŚLE KONTROLOWANE. ZARAZ PO DRUGIEJ WOJNIE ŚWIATOWEJ ŻYŁO ZALEDWIE 5000 SZTUK ,DZIŚ ICH POPULACJĘ OKREŚLA SIĘ NA OKOŁO 40000.PRZYSZŁOŚĆ TYCH SSAKÓW ZALEŻY W GŁÓWNEJ MIERZE OD EFEKTYWNEJ OCHRONY ŚRODOWISKA ARKTYCZNEGO.
CIEKAWOSTKĄ JEST TO IŻ POTRAFIĄ WYWĘSZYĆ PADLINĘ Z ODLEGŁOŚCI 30KM
NIEWIARYGODNĄ RZECZĄ JEST TEŻ FAKT IŻ POTRAFIĄ ODNALEŹĆ FOKI LEŻĄCE W UKRYCIU POD PRAWIE DWU METROWĄ WARSTWĄ ŚNIEGU I LODU.
  PRĘDKOŚĆ JAKĄ MOGĄ UZYSKAĆ NA OTWARTEJ PRZESTRZENI TO 40 KM NA GODZINĘ,
ALE ZAZWYCZAJ CHODZĄ WOLNO OD 3 DO 6,5 KM NA GODZINĘ.
MOGĄ PRZEMIERZAĆ DUŻE ODLEGŁOŚCI DZIĘKI SWEJ SILE I STABILNYM STOPOM .
POŻYWIENIE I POLOWANIE
MENU NIEDŻWIEDIA POLARNEGO SKŁADA SIĘ GŁÓWNIE Z FOK,CZATUJĄ PRZY OTWORACH LODOWYCH PRZEZ KTÓRE FOKI ŁAPIĄ POWIETRZE , LUB SKRADAJĄ SIĘ DO SZTUK WYLEGUJĄCYCH SIĘ NA LODZIE .ZABIJAJĄ BARDZO SZYBKO BO JEDNYM UDERZENIEM ŁAPY. PÓŹNYM LATEM I WCZESNĄ JESIENIĄ OBCHODZĄ WYBRZEŻE POSZUKUJĄC MARTWYCH WIELORYBÓW LUB MORSÓW.UCZTUJĄC PRZY PADLINIE MOŻE SIĘ SPOTKAĆ NAWET DO 20 NIEDŹWIEDZI.
  LATEM POSIŁEK STAJE SIĘ BARDZIEJ ZRÓŻNICOWANY W KTÓREGO SKŁAD WCHODZĄ MAŁE GRYZONIE ,DOROSŁE KACZKI EDREDONOWE I ICH JAJA ,LISY POLARNE ORAZ JAGODY,MCHY,TRAWY ORAZ MORSZCZYN
ZWYCZAJE
NIEDŹWIEDZIE POLARNE NAJCHĘTNIEJ PRZEBYWAJĄ NA TERENIE ŁĄCZĄCYM CZĘŚCI OBLODZONE Z OTWARTYMI WODAMI I ZIEMIĄ WZDŁUŻ WYBRZEŻA .SĄ SAMOTNIKAMI AKTYWNYMI CAŁY ROK .POSZUKUJĄ POŻYWIENIA ZARÓWNO W DZIEŃ JAK I W NOCY ,SĄ BARDZO DOBRYMI PŁYWAKAMI  ,NURKUJĄ Z OTWARTYMI OCZAMI I ZAMKNIĘTYMI NOZDRZAMI .W WODZIE OSIĄGAJĄ PRĘDKOŚĆ  10 KM NA GODZINĘ , A POD WODĄ WYTRZYMUJĄ DO 2MIN , PO OPUSZCZENIU WODY NATYCHMIAST OTRZĄSAJĄ SIĘ  Z WODY.
ROZMNAŻANIE
DOJRZAŁE NIEDŹWIEDZIE ŁĄCZĄ SIĘ W PARY PODCZAS WCZESNEGO LATA PRZYPADA TO MNIEJ WIĘCEJ NA POCZĄTKU KWIETNIA .SAMCE PRZEMIERZAJĄ WTEDY OGROMNE PRZESTRZENIE W POSZUKIWANIU SAMIC .SAMICE OPIEKUJĄ SIĘ MŁODYMI 2 LATA I NIE ZACHODZĄ W TYM CZASIE W CIĄŻĘ .PAŹDZIERNIK LISTOPAD TO MIESIĄCE W KTÓRYCH NIEDŹWIEDZIE WYGRZEBUJĄ LEGOWISKA ,NAJCZĘŚCIEJ OD STRONY POŁUDNIOWEJ ,W USYPANYCH ZASPACH PRZEZ PÓŁNOCNE WIATRY .JEDYNIE CIĘŻARNE SAMICE ZAPADAJĄ W SEN NA DŁUŻSZY CZAS .MŁODE KTÓRE RODZĄ SIĘ W LISTOPADZIE LUB GRUDNIU WAŻĄ ZALEDWIE 450-900GRAMÓW ,WIELKOŚĆ ICH MOŻNA PORÓWNAĆ DO SZCZURA,SĄ NIEOWŁOSIONE GŁUCHE  I ŚLEPE ,GDY MIERZĄ JUŻ MNIEJ WIĘCEJ TYLE SAMO CO KOT ,WYCHODZĄ Z LEGOWISKA NA PRZEŁOMIE MARCA I KWIETNIA







KOALA 


Miś koala żyje wysoko w koronach drzew eukaliptusowych. Jest on wprawdzie pod ochroną, ale utrata przestrzeni życiowej w wyniku pożarów buszu jest dla niego prawdziwym zagrożeniem.wprawdzie koala wygląda jak mały przytulny miś ,jest jednak torbaczem,którego kończyny są przystosowane do wspinania się po drzewach . Po ziemi porusza się niezgrabnie i niezdarnie na krótkich przysadzistych nóżkach.
Miś koala i Ludzie
Jeszcze przed setkami lat koale zamieszkiwały duże obszary w Australii,szczególnie Vitorię i Nową Południową
Walię.
Niestety zasiedlenie tych terenów spowodowało dramatyczny spadek liczebności populacji  koali 
W wyniku daleko posuniętej urbanizacji i wypalania lasów,niedźwiadki koala utraciły  większość swoich terytoriów . Zwierzęta zabijane były również dla futra . W roku 1924 wyeksportowano ponad 2miliony futer.
Zabijanie zwierząt w takim wymiarze doprowadziło by wkrótce do wymarcia tego gatunku.
Pożywienie i polowanie
W wyniku ewolucji u koali rozwinęły się na polikach pożyteczne torebki .Wykorzystywane są one jako niewielkie spiżarnie . Koala ma układ trawienny pozwalający mu żywić się wyłącznie liśćmi eukaliptusa
.Żywi się on tylko 20 z 300 gatunków tego drzewa ,wybierając jedynie odpowiednio rozwinięte liście . Koale zjadają tak duże ilości liści -przeciętnie od 500g do 1kg dziennie ,że często muszą podejmować podróże za pożywieniem . Główny  problem utrzymania koali na obszarach chronionych i w ZOO polega na dużym  zapotrzebowaniu w liście eukaliptusa  odpowiedniego gatunku .
Środowisko
Koala żyje prawie wyłącznie  na najwyższych gałęziach drzew eukaliptusa .Mocno obejmuję swoimi silnymi nogami pień drzewa ,wpinając pazurki w korę. Jako zwierze aktywne nocą ,koala spędza dni śpiąc na rozwidleniu gałęzi .Nocami wspina się na najwyższe gałęzie , aby pożywić się młodymi pędami i liśćmi  eukaliptusa.Koala nie pije .Potrzebną mu wodę bierze z liści eukaliptusa.Koala w języku Aborygenów ,czyli Australijskich tubylców oznacza bez wody. Koala kopulują w nocy ,głośno pochrząkując i szczekając .
Rozmnażanie
Okres godowy koali przypada na miesiące od grudnia do marca.Samica jest w ciąży 35 dni. Mały niedźwiadek waży tylko 0,3 grama,jest wielkości fasoli . Jego tylne nogi nie są jeszcze wykształcone , ale ale przednie łapki i pazurki są  już dobrze rozwinięte.Po urodzeniu jest ślepy i nie ma futra ,instynktownie wdrapuje się po futrze matki do torby ,która otwiera się do  tyłu  Młode dorasta w torbie przez około 6 miesięcy . Przez  5 pierwszych miesięcy ssie mleko matki ,podczas ostatniego miesiąca pobiera z jelita matki w połowie strawiony pokarm .Sześciomiesięczny niedźwiadek opuszcza po raz pierwszy pierwszy kieszeń matki i wspina się na jej plecy .Trzy miesiące później jest już dorosły i   może odżywiać się samodzielnie . Młode  koale pozostają z matką do następnego okresu godowego .
Koala silnie pachnie piżmem i eukaliptusem ,prawdopodobnie  zapach ten ma zapobiegać zagnieżdżaniu się w jego futrze pcheł i innych insektów . Koala jest wyśmienitym pływakiem ,ironią losu jest ,że wiele niedźwiadków koala traci życie właśnie na terenach objętych ochroną ,giną one pod kołami samochodów .
Wielkość
Wymiary 60-80cm
Waga Samce 11kg,samice 8 kg
Rozmnażanie
Dojrzałość płciowa w wieku; Samce 3-4 lata
samice 2-3
Okres godowy ; Grudzień-marzec
Długość ciąży ;25-35 dni
Liczba młodych 1
Tryb życia
Poza okresem godowym żyją samotnie
Odgłosy;chrapliwe dźwięki
Pożywienie ;liście eukaliptusa
Długość życia 15-20 lat
Występowanie
Wybrzeża Quinns ,Nowej Południowej Walii, Wiktorii i części  południowej Australii ,najczęściej spotykane w Nowej Południowej Walii i Wiktorii.

WARGACZ 
Kolejnym misiem ,którego chcę przedstawić jest Wargacz
Niedźwiedź wargacz ma  zróżnicowany jadłospis .Jego przysmakiem są mrówki i termity,których potrafi zjeść niewiarygodną ilość . Należy do jednego z czterech mniejszych gatunków niedźwiedzi.
W miarę jak gatunek ten staje się coraz rzadszy , z ulic indyjskich  znikają też niedźwiednicy z tańczącymi niedźwiadkami.Kiedyś polowano na wargacze ,bo uważano ,że niszczą pola . Dziś tym zwierzętom  o swoistym chodzie zagraża zagraża przede wszystkim niszczenie nizinnych lasów . Nie została jednak określona ich dokładna liczebność .
Pożywienie 
Jak już wspomniałam wargacz żywi się termitami i mrówkami ,zatem jest dobrze przystosowany do rozbijania gniazd termitów i mrówek .Ponieważ ma niezbyt dobry słuch i wzrok ,poszukując pożywienia polegać musi na na swoim węchu . źródła pokarmu wyszukuje długim i ruchliwym nosem .Oprócz  termitów wargacz zjada też dorosłe mrówki ,pszczoły i ich jajeczka ,larwy oraz miód .Kopiec termitów pokrywa często błoto ,które na słońcu twardnieje jak beton .Wargacz dostaje się do środka uderzając silnie przednimi łapami .Kiedy  przebije ścianę wewnętrzną kopca ,usuwa z otworu gruz , zatyka go swymi wargami i zaczyna wsysać termity .
Te drobne owady są wprawdzie jego przysmakiem , ale żywi się właściwe wszystkim -owocami ,kwiatami .a także jajami i pisklętami ptaków .
Rozmnażanie 
W północnych regionach występowania wargacz rozmnaża się na początku lata , w regionach południowych przez cały rok . Ponieważ w odróżnieniu od innych gatunków niedźwiedzi  samiec wargacza  łączy się tylko z jedną samicą , a walki między samcami są rzadkością ,samce nie potrzebują tak masywnego ciała jak inne niedźwiedzie i nie są dużo większe od samic.
Po siedmiu miesiącach ciąży w bezpiecznej gawrze  rodzą się 2-3 młode .Kiedy są zdolne do opuszczenia nory ,najczęściej wchodzą matce na plecy i podróżują w takiej pozycji .Po kilku tygodniach  stają się samodzielne ,zostają jednak jeszcze z matka przez 2-3 lata ,zanim nie dojrzeją  całkowicie .Jeśli młodym grozi niebezpieczeństwo ,matka broni ich z wielkim oddaniem.
Tryb życia
Większość niedźwiedzi jest wszystko żerna i aktywna w dzień,natomiast wargacz budzi się dopiero o zmierzchu . Wędruje indyjskimi lasami tropikalnymi i subtropikalnymi w poszukiwaniu owadów i owoców .Niezwykle długie pazury na przednich łapach powodują iż idąc kołysze się na boki .Potrafi z łatwością wspinać się po drzewach .Kiedy dotrze do korony drzewa ,umie zawiesić się na gałęzi głową w dół jak leniwce.Choć wargacz nie dorównuje wzrostem niedźwiedzim olbrzymom ,nie oznacza to,że nie potrafi się przeciwstawić człowiekowi  Robi to jednak tylko sprowokowany lub w obronie młodych .W niektórych wypadkach staje na tylne  łapy i uderza przednimi łapami.Długie zagięte pazury stają się wówczas niebezpieczną bronią .
Ciekawostką jest to ,że w niektórych regionach Indii wieśniacy produkują specjalny rodzaj wina palmowego.Zbierają sok z naciętych pni drzew do naczyń umieszczonych wysoko nad ziemią .Wargacz chętnie wypija sfermentowana zawartość tych naczyń i wprawia się w ten sposób w stan lekkiego upojenia  .
Jeszcze do niedawna wargacze były odławiane i tresowane jako tańczące misie.Zwierzęta prezentowały na ulicach ruchy ,których nauczył ich właściciel .Obecnie na szczęście mija zainteresowanie niedźwiedzimi tańcami .Nawet na wpół dorosłe młode ,kiedy są przestraszone ,stają ukryć na plecach matki,która jednak próbuje się jak najprędzej pozbyć takiego brzemienia .Mlaskanie i siorbanie wargacza podczas zjadania termitów słychać z odległości 200metrów.