Słonie

SŁOŃ AFRYKAŃSKI

Słoń afrykański jest największym i najsilniejszym ssakiem lądowym,jednakże jest najłagodniejszym z nich.Żyje w grupach rodzinnych.

WYSTĘPOWANIE

Afryka na południu od Sahary.


OCHRONA

Gatunek ten jest ściśle chroniony objęty zakazem polowań.Jest on gatunkiem wymierającym,jednak zabijany dla cennych kłów.W samej Kenii ich liczba zmniejszyła się z 150 tysięcy do 30 tysięcy.Strażnicy są bezradni wobec kłusowników.


WIELOŚĆ
Wysokość w kłębie:samce do 3m,samice nieco mniejsze
Waga:samce osiągają wagę do 6 ton a samice 4 tony.


TRYB ŻYCIA
Zwyczaje:Żyje w grupach rodzinnych
Odgłosy:Głębokie chrząkanie jako stała forma komunikacji,trąbienie gdy jest zdenerwowany.
Pożywienie:Rośliny
Długość życia:około 70 lat
ROZMNAŻANIE

Dojrzałość płciowa w wieku:14-15 lat
Okres godowy:Cały rok
Długość ciąży:22 miesiące 
Liczba młodych: 1
Słoń afrykański jest właściwie zwierzęciem sawanny,potrafi przystosować się do innych warunków,dzięki czemu może żyć na obszarach położonych na południe od Sahary.Osiedla się tam gdzie jest miejsce do kąpieli i źródło wody pitnej. 


ŚRODOWISKO

Te zwierzęta przejawiają zachowania społeczne i rodzinne.Odczuwają smutek po utracie członka rodziny trzymając przy zmarłym warte przez długie godziny.Samice i młode słonie żyją w stadzie pod przewodnictwem dorosłej samicy,z którą każdy z rodziny jest spokrewniony.Dorosłe samice żyją samotnie,dostęp do stada mają tylko przez krótki czas kiedy samica znajduje się w okresie rui.Pokonują olbrzymie odległości ale nie oddalają się od źródła wody i miejsc kąpielowych.Słonie nie tylko chętnie piją ale też uwielbiają się kompać,najlepiej każdego wieczoru.


KOMUNIKACJA

Konflikty między pojedynczymi osobnikami rozstrzygane są na ogół w sposób pokojowy.Zwierze stojące niżej w hierarchii ustępuje zazwyczaj stojącemu wyżej,kiedy dostrzeże niebezpieczny ruch przeciwnika taki jak zawijanie trąby czy wzbijanie tumanu kurzu w takich sytuacjach można usłyszeć charakterystyczne dla słonia trąbienie.


POŻYWIENIE 

Słonie żywią się tylko roślinami.Pożerają rożnego rodzaju trawy i liście.Nieliczne zęby jakie posiadają słonie służą do rozdrabniania pożywienia.Jeżeli słoń straci wszystkie zęby na raz, nie możne jeść i ginie z głodu tak dzieje się w 70-tym roku ich życia.ROZMNAŻANIE

Zaloty polegają w wykonywaniu gestów wskazujących na rodzącą się więź pomiędzy samcem a samicą,podczas których zwierzęta pieszą się trąbami.Z reguły po 22 miesiącach rodzi się małe słoniątko mierzy ono około 80cm i ważą około 120kg.Samica rodzi raz na 4 lata otoczona jest najczęściej dwoma lub trzema młodymi w rożnym wieku.Jeżeli coś im zagraża staje się agresywna.

CZY WIESZ ŻE...
Słonie zjadają około 225kg roślin dziennie i wypijają do 135 l wody na raz.
Największy kieł słonia jaki zarejestrowano miał długość 3,1 m i ważył prawie 105 kg.SŁOŃ INDYJSKI
Słoń indyjski jest mniejszy od afrykańskiego i ma mniejsze uszy.Jest to inteligentne zwierzę,które może dożyć bardzo poważnego wieku.Już od 5 500 lat wykorzystywany jest jako zawierzę robocze.


Słoń indyjski jest towarzyskim zwierzęciem żyjącym w stadach,których pojedynczy członkowie bronią się wzajemnie.W razie niebezpieczeństwa dorosłe zwierzęta ustawiają się wokół młodych.Jeśli małe traci matkę,zostaje adoptowane przez inna samice ze stada.

Pożywienie 
Słoń indyjski ma bardzo ruchliwą trąbę,którą zrywa liści,owoce i młode pędy drzew.Miękką korę młodych drzew najpierw zrywa kłami,a potem podaje sobie trąbą o pyska.Słoń potrzebuje dziennie 150 kg pożywienia.Podczas picia nabiera do trąby 5-10 l wody,zamyka otwiera otwory na jej końcu i wstrzykuje sobie wodę do pyska.Słonie zawsze chodzą tymi samymi drogami do miejsc,w których się paą.Dlatego nawet w gęstych dżunglach wyraźnie widać "słoniowe szlaki".

Tryb życia
Słoń rośnie przez całe życie dlatego najstarszy osobnik jest największym zwierzęciem w stadzie.Mimo potężnych ciała słonie porusza się niemal bezgłośnie.Ziemi dotykają tylko koniuszkami palców,a stopa skierowana jest ukośnie w przód i podbitą elastyczną klinowaną poduszką.W dżungli,gdzie pojedynczy członkowie stada mogli by się zgubić słonie utrzymują ze sobą kontakt głosowy.Obie płci żyją przez cały prawie rok oddzielnie.Samice przebywają w stadach rodzinnych blisko spokrewnionymi samcami-siostrami albo matką z córkami i ich młodymi.
Rozmnażanie 
W porze godowej samce są bardzo aktywne seksualnie i produkują wielką ilość hormonów.W tym okresie są bardzo agresywne.Pora godowa przypada na okres największych deszczy.Młode mierzy zazwyczaj 1 m i waży 90-100 kg.W pierwszych latach młode rosną bardzo szybko.Po 15 latach wzrost staje się coraz wolniejszy  choć trwa przez całe życie .

Czy wiesz że...
  • Nacisk na cm kwadratowy powierzchni stopy słonia wynosi nie więcej niż 400-600 kg.
  • W trudnych sytuacjach życiowych słoń płacze tak jak człowiek.